Wordpress spada u jedan od najboljih CMS sistema kada je u pitanju upravljanje sadržajem, takođe SEO optimizacija je znatno pojednostavljena, međutim mnogi Wordpress smatraju kao gotovo rešenje koje ne zahteva SEO optimizaciju tj. da ga je dovoljno intsalirati i pustiti u rad što u praksi bije baš slučaj. Svakako postoje određeni pluginovi koji u velikoj meri i početnicima mogu biti od velike pomoći za dobijanje organske pretrage na pretraživačima.
Wordpress ima široku primenu, međutim polazna tačka su bili blogovi tj. Wordpress je predstavljao platformu za objavljivanje blogova i članaka za pojedince koji jednostavno nisu želeli da se opterećuju kodiranjem, što je i sasvim razumljivo.
Druga prednost je što je za kodiranje potrebno dodatno znaje a u slučaju da izostaje imali bi dodatne troškove plaćanja programera ili web dizajnera.
Bitno je pomenuti da sajtovi u Wordpress-u mogu biti od najjednostavnijih do najprofesionalnijih internet prezentacija.
Među prvim stvarima koje možete uraditi je određivanje da li će se vaš sajt prikazivati kao:
www.primer-sajta.rs
primer-sajta.rs
Na slici je prikazan primer podešavanja sa www. Ova promena se vrši ulaskom na settings/general i upisujete pod WordPress Address i Site Address verziju koju želite. Takođe veoma je bitno i u search console navesti preferiranu verziju Vašeg sajta.
Naslov sajta svakako predstavlja jedan od najbitnijih elemenata pogotovo jer će on biti najuočljiviji na pretraživačima. Bitno je da naslov koncizno i jasno navede posetioca da zna šta može očekivati od stranice na koju klikne u pretraživaču. Svaka stranica koju napravite kako na Wordpressu ili bilo kom drugom rešenju, treba imati unikatan naslov sa relevantnim ključnim rečima. Idealna dužina naslova je oko 60 karaktera. Ova promena za naslov sajta se vrši ulaskom na settings/general i tu upisujete željeni naslov.
Jedan od plug-inova koji Vam može biti od pomoći na ovom polju je Yoast koji se koristi za SEO optimizaciju.
Pored naslova stanice meta opis se takođe pojavljuje u pretrazi ispod naslova. Kada se posetilac odluči da klikne na određeni link na pretraživaču meta opis mu pored naslova daje bliže objašnjenje šta može da očekuje prilikom odlaska na link. Ukoliko ne koristite meta opis google će ga napraviti za Vas uzimanjem teksta sa same stranice.
Plug-in koji pomaže na ovom polju je svakako već pomenuti Yoast.
Veoma retko se obraća pažnja na veličinu slika odnosno težinu slika. Prilikom učitavanja stranice jedna slika može zauzimati dosta prostora a u slučaju da je više takvih slika, u kombinaciji sa sporim internetom, može doci do predugog učitavanja same stranice što svakako nije dobro ni za posetioca je može odustati od ulaska a ni za google robota koji može oboriti poziciju Vaše stranice. Takođe veoma je bitna upotreba alt tagova koji Vam mogu pomoći za dobijanje dodatnog sabraćaja sa pretraživača
Za obaveštavanje google-a o promenama koje ste izvržili koristite xml sitemap. Možete koristiti pluginove koji obavljaju ovu radnju ili koristiti besplatne servise na internetu za generisanje ovog fajla.
Nadam se da Vam pomogao u boljem razumevanju Wordpress platforme, u slučaju da imate dodatna pitanja slobodno me kontaktirajte.