Do najtačnijih podataka kroz razgovor “licem u lice.”
Terensko istraživanje je metod u kojem anketari na terenu, po unapred datim kvotama, intervjuišu ispitanike licem u lice. Tom prilikom oni dobijene odgovore upisuju u štampani upitnik ili u aplikaciju na nekom od mobilnih uređaja. Ovo je odličan metod za prikupljanje podataka o ljudima, njihovim navikama i stavovima.
Anketa ličnog intervjua, koja se naziva i anketa licem u lice, metoda je koja se koristi kada je uključena određena ciljna populacija. Svrha ankete, koja je lični intervju, je istražiti odgovore ljudi kako bi se prikupilo više dubljih informacija. Tokom razgovora sa ispitanikom, anketar postavljanjem potpitanja može doći do boljih odgovora.
Dobre strane terenskog istraživanja:
-Prikupljanje brojčanih, ali i deskriptivnih informacija
-Kroz razgovor lakše se objasne eventalne nejasnoće
-Kontrola uzorka
-Mogućnost testiranja proizvoda na licu mesta
Terenska istraživanja usmerena su na prikupljanje originalnih podataka na terenu.
Kako bismo vama omogućili najpreciznije podatke, pratimo ove korake u istraživanju:
-Zajedno formulišemo zahtev
-Predstavljamo i preciziramo ponudu
-Sastavljamo upitnik koji će dovesti do pravih podataka
-Sprovodimo istraživanje
-Obrađujemo i analiziramo podatke
-Izveštavamo vas o svim dobijenim informacijama, statistikama, tendencijama…
Terensko istraživanje verovatno je najpopularniji i najstariji oblik prikupljanja podataka iz ankete. I dalje je najbolji oblik prikupljanja podataka kada se želi minimizirati mogućnost izbegavanja odgovora i maksimizirati kvalitet prikupljenih podataka. Intervjui licem u lice često se koriste za prikupljanje informacija u projektima koji se mogu smatrati vrlo osetljivim, poverljivim ili na neki način specifičnim. Ovaj metod je univerzalno dobar, bilo da vam je istraživanje potrebno radi ispitivanja stavova i mišljenja, bilo u svrhe ispitivanja proizvoda.
Metoda intervjua licem u lice pruža prednosti u odnosu na druge metode prikupljanja podataka. To uključuje:
-Tačan pregled. Intervjui licem u lice pomažu u tačnijem skriningu. Osoba sa kojom se razgovara nije u stanju da pruži lažne informacije tokom ispitivanja pitanja kao što su pol ili starost. Online i mobilne ankete mogu zapravo podstaći na falsifikovanje odgovora. Pojedinci mogu uneti netačne demografske podatke kako bi mogli da popune anketu. U ispitivanju “licem u lice” obučeni anketari unose 100% ispravne podatke i odgovore.
-Verbalna pitanja i neverbalna komunikacija. Intervju licem u lice nesumnjivo će obuhvatiti verbalnu i neverbalnu komunikaciju, ali ovaj metod takođe omogućava hvatanje neverbalnih signala, uključujući jezik tela, što može ukazivati na nivo nelagodnosti u pitanjima. Suprotno tome, to takođe može ukazivati na nivo entuzijazma za teme o kojima se razgovara u intervjuu. Uočavanje neverbalnih signala nije moguće u online ili mobilnim anketama.
-Ispitanici zadržavaju fokus na anketi. Anketar je taj koji ima kontrolu nad intervjuom i može ispitanika održati fokusiranim i na putu do završetka same ankete i finalnih pitanja. Ankete na mreži i na mobilnim uređajima često se popunjavaju tokom vremena pogodnog za ispitanika, i često su usred drugih smetnji kao što su slanje SMS-ova, čitanje i odgovaranje na e-poruke, video streaminga, surfovanja vebom, deljenja na društvenim mrežama i još mnogo toga što je velika distrakcija koja smanjuje kvalitet ankete. Intervjui licem u lice su bez tehnoloških smetnji u smislu rasipanja fokusa i pažnje.
-Uočavanje emocija i ponašanja. Intervjui licem u lice mogu bez sumnje obuhvatiti emocije i ponašanja ispitanika. Slično kao što ne mogu da uhvate neverbalne signale, ankete na mreži i putem mobilnih uređaja takođe ne mogu da uhvate sirove emocije i ponašanje.